top of page
young-caucasian-female-basketball-player

מאמרים וכלים מעולם פסיכולוגיית ספורט

תרגיל נשימות

בעזרת שימוש נכון ויעיל בנשימות עמוקות ניתן להפחית באופן דרמטי דופק גבוה

"The Last Dance"

?האם לשיקאגו בולס האגדית היה פסיכולוג ספורט

רוג'ר פדרר מדבר על תחילת הקריירה

"כשראיתי את עצמי בטלוויזיה הרגשתי אי נוחות,  בזמן משחק אתה כל כך מתוסכל עד כדי שאתה זורק את המחבט, זה פשוט מראה רע, חשבתי לעצמי, זה נראה טיפשי ומביך והחלטתי לקחת את עצמי בידיים".

..הורים לילדים ספורטאים? זה בשבילכם

3 שאלות מנחות שיעזרו לכם לתמוך בילדכם ברגעים אלו באופן מותאם ונכון יותר. 

 

מחקרים מראים שהורים שעוזרים לנווט את ילדיהם להצלחה בספורט  הם בעלי אמפתיה, יכולת הקשבה גבוהה ושואלים שאלות יעילות.

לכן בפעם הבאה שתמצאו את עצמכם לפני שיחה דומה עם ילדכם, שאלו את עצמכם את שלושת השאלות הנ"ל

?מה הופך את הגולדן סטייט ווריורס לקבוצה הכי טובה בעולם

ב -4 עונות האחרונות הווריורס מובילים את הליגה בפער ברבע השלישי, ברבע זה אחוזי הקליעה של הקבוצה מגיע ל  49.8%  לשתי נקודות ו % 42   לשלוש נקודות

מאמנת נבחרת ההתעמלות האמנותית של ישראל הגיע כמרצה אורחת לקורס בפסיכולוגיה של הספורט, להלן חלק מהדברים שעלו :

מודעות היא המפתח לכל נושא התקשורת. ברגע שאתה מודע לתקשורת האישית ולתקשורת הבין אישית, יהיה לך קל יותר להעביר את המסרים ואת הידע שלך כמאמן בצורה טובה ויעילה יותר.

"אל תשאל מה חברי הקבוצה שלך יכולים לעשות למענך, שאל מה אתה יכול לעשות למען חברי הקבוצה" . (מג'יק ג'ונסון).

לאחר מחקרי אורך של שנים מצאו החוקרים אריקסון וצ'ארנס את המתכון המפרט מה צריך כדי להיות שחקן ברמה עולמית

1. מאמן מומחה - הדרכה ברמה הגבוהה ביותר

2. הורה מעורב

בחן את עצמך - ריכוז בספורט

היכולת להיות בשיא הריכוז היא חיונית  להצלחה בספורט.יכולת הריכוז בנויה מהיכולת למקד את תשומת הלב במשימה ולא להיות מושפעה או מוסח מגירויים פנימיים או חיצונים.

בדקו מה סגנון הלמידה שלכם

האם אתם מסוג האנשים שיכול להאזין למוסיקה בזמן שאתם לומדים או אולי אתם צריכים שקט מוחלט. אולי אתם יכולים לשבת בשקט בהרצאה ואולי אתם צריכים להיות בתנועה כדי להבין דברים....**בדקו בשאלון עצמי קצר מהו סגנון הלמידה שלכם 

בעיטות פנדל- האתגר שבהבאת היתרון

אחד הדברים המשמעותיים המבחינים בין השחקנים המומחים למצבים אלה לעומת יתר השחקנים הו "מיקוד חשיבתי בביצוע", על פני "מיקוד חשיבתי התוצאות".

בניית מנהיגות בספורט קבוצתי - ארנון צפריר

  דוגמא להרצאה מהקורס הייחודי שלנו "פסיכולוגיה של הספורט"

?פרפקציוניזם בספורט: האם זה טוב

ישנם ספורטאים בעלי כישרון רב, שמתאמנים קשה במיוחד אך עדיין אינם מתפקדים היטב בזמן תחרות.לקבלת כלים מפסיכולוג הספורט להתמודדות עם פרפקציוניזם כנסו

המלצת פסיכולוג הספורט לשיפור הריכוז

"ריכוז וחוסן מנטלי הם הבסיס לכל נצחון" - ביל ראסל אחד מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים.ריכוז הוא איננו דבר אוטומטי אלא דבר נלמד לכן יש להתאמן ולפתח אותו.לקבלת כלים מפסיכולוג הספורט לשיפור הריכוז כנסו 

לברון ג'ימס : " אני בטוח בעצמי כי אני השחקן הכי טוב בעולם"מחקר שבחן 63 ספורטאי עילית מתחומים שונים, מצא כי 90% מהם העידו על עצמם כי הם בעלי ביטחון עצמי גבוה מאוד.לקבלת כלים לשיפור הביטחון העצמי שלך ושל הספורטאים שלך כנסו

לקראת המונדיאל - הכנה מנטאלית

שקרים ורמאויות

היי, אני בן 12 והבעיה שלי היא התמודדת עם מצב בו במהלך תחרות היריב שלי משקר או נוהג בדרך לא הוגנת. זה מוציא אותי מריכוז ואני ממש משתגע. אני מאבד את המיקוד שלי, את העשתונות ולעיתים קרובות אני מאבד את המשחק כולו. אני לא יכול להניח לזה ואני יודע שהתגובה שלי רק פוגעת בי. מה אני צריך לעשות?

הילד שלי מוכשר

הבן שלי הוא אתלט מצטיין. כבר מגיל צעיר מאוד הוא נחשב תמיד לכישרון יוצא דופן. לא משנה מה הספורט בו עסק, הוא מיד התבלט וזכה בטורנירים שונים והוזמן במהרה לנבחרת הלאומית באותו הענף. כיום הוא בן 15 וישנו שינוי משמעותי - זה כאילו הוא חושש מתחרות. הגענו למצב בו הוא חושב על פרישה מספורט בכלל. חבל לראות כזה כישרון מבוזבז. מה עלינו לעשות?

עבודה עם בנות

אני מאמן במשך חמש שנים וזו השנה הראשונה שאני מאמן נערות. אני מרגיש כאילו נחתתי על הירח. אני לא יודע מה הן חושבת או מה הן רוצות ממני? לא משנה כמה שאנסה, לא נראה לי שאני תופס מה הן רוצות. אתה יכול לעזור לי?

 

על מאמנים נסערים הורים מעורבים ושחקנים מצטיינים/ ישי צור

אורי התקשר אלי נסער. "זהו, אני מתפטר. העסק הזה כבר ממש פוגע לי בבריאות. אתה לא מבין מה קרה היום. ." המשפטים שלו היו קצרים וחדים, הקול שלו רעד ולי היה ברור שקרה משהו מיוחד. ניסיתי להרגיע אותו ולהבין מה קרה אבל הוא המשיך לדבר בקצב מסחרר. "דבר כזה עוד לא ראיתי. נמאס לי מהאבא הזה, נמאס לי מהאמא הזאת ונמאס לי מהכל".

 

שועלים אריות וספורטאים מצטיינים

זה היה בהחלט יום מוזר מבחינתי. למרות שבחוץ השמש הייתה סתווית ונעימה, אצלי בתוך החדר האווירה הייתה די קודרת. בצירוף מקרים בלתי מוסבר נכנסו אלי לחדר בזה אחד זה שני ילדים מתוסכלים עם דמעות בעיניים. שניהם לא מכירים זה את זה, הם מעולם לא נפגשו אבל שניהם מתמודדים עם קושי דומה - הקושי של מי שרגיל לנצח להתמודד פתאום עם הפסד. זהו הקושי של ספורטאים מצטיינים שכישרונם התפתח בגיל כל כך צעיר עד כי בשנות חייהם הראשונות כספורטאים לא טעמו מעולם את צריבת הכישלון והתסכול שבהפסד.

 

כשסופרמן מוריד את החליפה ומתחיל לבכות

כל מי שצפה אתמול במשחק בין נדאל לפדרר, מלבד טניס מצוין, ופרק נוסף שנכתב בסיפור הבלתי נגמר בין השניים (ותמיד בחמש מערכות...), יקח איתו לעד רגע אחד שקרה דווקא בטקס הענקת הפרס שלאחר מכן. הרגע בו פדרר לא היה יכול להחזיק עצמו יותר, ופרץ בבכי, בכי ארוך, כזה שקשה לעצור, קשה להסתיר.

 

?מהי פסיכולוגיית ספורט

לפני שבוע נכנס אלי יונתן. כבר בהתחלה ראיתי שהוא קצש ידיים ותקע את המבט שלו בנקודה מסויימת בקיר.התחלתי את הפגישה בלהציג את עצמי וקצת לתאר את עצמי. הוא לא השאיר לי הרבה זמן "וירה" לעברי - אז מה זה בכלל פסיכולוגית ספורט? מה, אתה חושב שיש לי בעיה? מה אני פסיכי? 

עידו לומד להתמודד עם הקושי לסגור משחק

עידו (שם בדוי) נכנס לחדר שלי עם כתפיים שמוטות וראש ברצפה, ולא הייתי מציין זאת אלמלא עידו היה בדרך כלל בחור חייכן ואנרגטי. בסה"כ עידו נמצא בתקופה טובה כטניסאי, הוא מצליח מאוד ברמה הארצית, ואף החל להשיג תוצאות יפות בטורנירים בינלאומיים. הפגישה בינינו התקיימה לאחר שחזר מטורניר בחו"ל, והנחתי שהוא נראה כך בגלל מה שסיפר לי המאמן על המשחק האחרון שלו בתחרות. המאמן שלו תיאר לי משחק מרתק של עידו מול המדורג שני בתחרות, בחור בגובה 1.90 מליטא. עידו כבר עמד בעמדת ניצחון והוביל 5-2 במערכה המכריעה, הפסיד 3 פעמים נקודות משחק שהיו לו ולבסוף הפסיד את המערכה  7-5 ואת המשחק כולו.

 

להפוך יום שחור ליום אפור - המאבק המנטאלי בספורט תחרותי

אחד המשחקים הזכורים לי ביותר הוא משחק של קבוצת נוער בכדורסל עימה עבדתי. זה היה משחק חשוב והקבוצה התכוננה אליו במשך כל השבוע. החורף היה בשיאו, מזג האוויר בחוץ היה אפור וסגרירי ובדרכי למגרש השמיים התכסו עננים שחורים וגשם זלעפות החל יורד למשך דקות ארוכות. תחילת המשחק לא בישרה טובות בלשון המעטה. למרות כל ההכנות לקראת המשחק, הקבוצה היריבה פשוט "תפסה יום משוגע", למשך כמה דקות הכל הלך להם, כל כדור נכנס וזה היה נראה "לא כוחות". הקבוצה שלנו נראתה אובדת עצות וכאילו כולם תפסו "יום שחור". כל מי שישב לידי (וגם אני) היה מוכן  שהמשחק יסתיים עכשיו ושנוכל ללכת להתכרבל מתחת לשמיכת פוך חמה.  

 

לקחתי דוגמא מפלגריני

מדוע החלטת להשתתף בקורס?

"נחשפתי לראשונה לפסיכולוגיית ספורט בכתבה שפורסמה במגזין  "שם המשחק". התחום מאוד עניין אותי ורציתי לקבל כלים מעשיים לעבודה עם החניכים שלי. מלבד זאת, לקחתי דוגמה ממנואל פלגריני, מאמן נבחרת הכדורגל "ריאל מדריד", שהשתתף בקורס דומה. מדובר באחת הדמויות המוערכות עלי ביותר מבחינה מקצועית והוא ללא ספק השפיע על ההחלטה שלי להירשם".

 

Please reload

bottom of page